Alfred Mering (1903 - 1988) näitleja ja lavastaja.
Teatritegelane
Maetu | Sünniaeg | Surmaaeg | Matuseaeg |
---|---|---|---|
Alfred Mering | 26.08.1903 | 24.04.1988 | 28.04.1988 |
Alfred Mering (1903 - 1988) näitleja ja lavastaja.
Sünd. 26.08. 1903 Tallinn
Surn. 24.04. 1988 Tallinn
Oma raamatus meenutab A.Mering oma kasvuaega
Tallinnas vanaema Pauline juures. Vanaema elas koos
oma õe Amaliega Kaasani tänaval. Õhtul tuli Johansoni paberivabrikust töölt vanaema Pauline,
lahke ja südamlik inimene kes armastas väga saunas käia. AM isa suri
varakult ja AM elas koos emaga Kohilas kus ema töötas a/s KOIL paberivabrikus
töödejuhatajana, sest ta valdas sksa keelt ja oli oskustööline.
Esimene kokkupuude etendusega oli aga AM-il ikkagi Tallinnas kui kuulus Truzzi tsirkus andis
külalisetendusi Tallinnas Vene turul. Järgmine tõeline teatrielamus oli 1913 a. kui ta käis koos emaga ESTONIA-s operett ÕNNEINGEL vaatamas.
Koolipõlv oli vaevaline ja katkestatud nagu ikka sõjaaegsetel lastel, selajal oli I maailmasõda ja hiljem Vabadussõda. Õppetööd alustas Kohila 5-kl. Ministeeriumikoolis. Edasi algas töömehetee. Isa vend onu August viis poisi Tallinna Sadama Tehaste suurtükitöökotta lukksepa-ametit õppima. Need õpingud lõppesid paraku kiiresti ja 27.02 1920 oli AM jälle Kohilas ema juures. Peale sõda hakkas ka maal seltsielu tasakene ärkama. AM-gi hakkas kohalikus kooris laulma ja näitemängudes esinema. Teist korda käis AM emaga ESTONIAS 1920/21 hooaja mil etendus ooper NÕIDKÜTT. AM elamus oli nii suur et ta ei saanud kohe oma muljetest rääkidagi.
Aasta hiljem kuulutati õpilaste vastuvõttu ESTONIA teatrikooli, sinna otsustas ka astuda Kohila sõprade julgustamisel ka AM. Vastuvõtukomisjonis olid A.Lauter, K.Jungholz, A.Sällik ja E.Villmer. AM võeti vastu. Paraku lõpetas see kool varsti oma töö ja õpilased jäid teatri juurde statistidena. Statistina oli AM-l väga lai tööpõld, lisaks operetile, ooperile tuli kaasa lüüa ka sõnalavastustes. 1922/23. astus AM- ESTONIA teatrikoori, siin oli tema abimeheks ja esimeseks õpetajaks laulu alal pr A.Kikas, hiljem õpetas teda Tenno Vironi kes oli koos Arderiga Itaalias laulu õppinud. AM oli vahepeal sõjaväes. Naastes astus 1924.a. Draamastuudio teatrikooli mille lõpetas 1927.a. Siin meenutab ta omapärast õpetajat Paul Seppa, kes tuli nõuk. Venest ja kelle tunnid olid elavad ja täis pinget. Meenutab H.Gleserit kes kohe võitis õpilaste armastuse ja usalduse.Edasi töötab vaheaegadega Viljandi UGALAS, siin tegi ka esimesed lavastused (oli ka teatrijuht). 1928/29 kutsuti teda taas Tallinna. Vahepeal töötas Tartu VANEMUISES.1931.käis koos ESTONIA trupiga Pariisis ja Berliinis. AM oli peale sõda taas Tallinna Draamateatris. !946 aastal viidi ta üle RAT ESTONIASSE . Töötas 1963-ni, siis oli pensionil ja V.Panso kutsus ta 1967 aastal poole kohaga TRA DRAAMATEATRISSE. V.Panso ütleb Meringu kohta, et teatriansamblis on alati rolle AM taolisele "vanale koomikule" ja truppi on alati vaja üht kindlat, tervet nn vana kooli eetikaga meest kes asemele astub kui noored mitmel põhjusel lihtsalt "ära jäävad". AM on nõnda mitmel korral teatri päästnud. Tema "hõõguvaimad rollid" Panso meelest olid Tammsaare KAVAL-ANTS, Lutsu JOOSEP TOOTS ja Shaw DOOLITTLE muusikalises väljaandes. Kõiki osi ühendab AM karakterituuma valdamine, kujude väline eredus ja näitleja suurim lisaväärtus - mängulust! Kõige kaalukam oli aga V.Panso meelest Meringu ainulaadne vaist noorte annete avastamises ja kasvatamises. Tõesti, ka AM oma mälestustes mainib mitmel juhul suuri andeid isetegevuslavadel. Päris viimane AM etendus oli J.Viidingu POSTIMAJA kus mängis Võlurit. See oli näitleja 80.sünnipäeva juubelietendus.1984.a. jäi täielikult pensionile kus andus aiatööle ja mälestuste kirjutamisele. V.P meenutas lõpuni AM tähelepanelikku, paljumõistvat pilku. Ta kuulus nende sekka , kes palju rohkem näevad ja teevad, kui nad ütlevad. AM iseloomustatkse kui head karakternäitlejat.A M tütar Mai Mering oli samuti näitleja ja näitejuht.
AM üheks elumotoks oli: Nii teatrit kui ka näitlejat peab nägema oma ajas - hiljem pole sageli võimalik just seda kõige olulisemat edasi anda.
Andmed: EE 14.kd, Tallinn, 2000; A.Mering ELU LUGU.TEATRIMÄLESTUSED. , Tallinn, 1986; V.Panso PORTREED MINUS JA MINU ÜMBER, Tallinn, 1975.