Haudi kalmisturegistrist
Haudist
Et lihtsutada kalmistutöötajate igapäevatööd ning aidata säilitada Eesti kalmistukultuuri oleme loonud üle-eestilise kalmistute veebipõhise, kaasaegse, kasutajasõbraliku ja põhjaliku infosüsteemi Haudi, mis vastab ka kõige nõudlikumate kalmistutöötajate soovidele. Haudi säilitab ja korrastab maetute andmed ning avalikustab need ajaloohuvilistele ja platsi kasutajatele.
Eesti kalmistuportaal koosneb kõikide kalmistumajanduse infosüsteemiga Haudi ühinenud kalmistute andmetest ja nende kodulehtedest. Portaalist leiate iga kalmistu kohta andmed ja e-teenused, mida konkreetne kalmistu on pidanud vajalikuks Teile avada. Igalt kalmistult saate otsida informatsiooni Teid huvitava kalmulise kohta. Paljudel kalmistutel on kalmistukaart, kus saate leida Teid huvitava hauaplatsi. Võite täita ankeedi, kui Teil on õigus saada platsi kasutajaks valitud kalmistul. Lisaks avaldatakse portaalis infot lähiajal toimuvate matuste kohta.
Platsi kasutajaks registreerinud inimestel on võimalus kasutada konkreetsel kalmistul paljusid e-teenuseid, kasutades ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-IDga sisselogimist. Oma hauaplatsil saab anda volitust matmiseks, panna üles infot oma kalmuliste kohta, parandada andmeid, teostada platsi kasutaja vahetuse, loobuda platsist jne.
Loodame, et kalmistuportaal on suureks abiks kõigile, kelle jaoks minevik on oluline. Kalmistuportaali abil soovime eelkõige hoida, säilitada ja kaasajastada Eesti kalmistukultuuri.
Korduma kippuvad küsimused
Millal jõuavad registrisse ... valla kalmistute andmed?
Selle küsimusega tuleb pöörduda kohaliku omavalitsuse poole. Meie oleme teinud koostööpakkumise kõigile valdadele ja linnadele, mille territooriumil asuvad kalmistud. Kahjuks ei ole mitte kõik omavalitsused pidanud vajalikuks või võimalikuks meiega liituda.
Miks ei ole registris andmeid minu tuttava/lähedase kohta, ehkki tean, et ta on maetud registriga liitunud kalmistule?
Sagedam põhjus on see, et inimese nimi erineb. Näiteks kui teadsite, et maeti Jaan Kask 2002. aastal Pärnamäele, toksisite otsingusse Jaan Kask ja tulemust pole, siis suure tõenäosusega on see Jaan tegelikult Kas Jaan-Artur Kask või Jaan-Johannes Kask. Sellisel juhul oleks soovitav kasutada otsingut nimeosa järgi.
Samuti ei ole register täielik. Andmed kantakse registrisse kalmisturaamatutest või kalmistu inventariseerimisandmetest - hauakividelt üles kirjutatud andmetest. Kalmisturaamatute täitmine oli varem küllaltki juhuslik, maetu võidi kalmistule sängitada matust üldse registreerimata. Samuti on osa kalmisturaamatuid ajapikku hävinud või rohkest kasutamisest loetamatuks kulunud. Ka hauatähised võivad aja jooksul hävida või loetamatuks muutuda. Seega jah, kahjuks mitte kõikide maetute andmed ei jõua registrisse. Puuduvate andmete kohta võib küsida kalmistu haldaja käest, kontaktid leiate kalmistu kodulehelt.
Registris on puudulikud või vigased andmed.
Andmed on registrisse kantud kalmisturaamatute põhjal või kalmistute inventariseerimisandmete alusel, st. hauakividelt üleskirjutatud andmete põhjal. Kalmisturaamatusse kanti andmeid sageli mitte dokumendi alusel vaid kuulmise järgi, seega võis viga olla juba kalmisturaamatus. Samuti võib käsikirjaliste andmete dešifreerimine hiljem olla üsnagi keerukas. Ka hauakivid võivad aja jooksul muutuda raskesti loetavaks. Seepärast on vead registris paratamatus.
Vigadest registris palume teatada konkreetse kalmistu registrihaldajale. Osadel kalmistutel on registreeritud platsi kasutajatele avatud selleks tarbeks “Andmete täiendamise” e-teenus, selle kasutamiseks tuleb sisse logida ning “Minu konto” alt platsi andmed lahti võtta. Kui kalmistu haldaja pole seda teenust avanud või te pole kindel, kes on platsi kasutajaks registreeritud, siis võimalik registri haldajaga ühendust võtta. Kontaktid leiate kalmistu kodulehelt.
Oluline on mainida, et tegemist on ametliku registriga, seega lähtutakse paranduste tegemisel võimalusel Rahvastikuregistri andmetest.
Mida saab Kalmistuveebis veel teha peale maetu otsimise?
Igal konkreetsel kalmistul on vastavalt kohalikele vajadustele ja võimalustele avatud terve rida teenuseid. Võimalik on tutvuda kalmistule maetud Eesti kultuuri- või ajaloos oluliste inimestega. Paljudel kalmistutel on olemas kalmistukaart, kus on omakorda võimalik hauaplatse otsida.
Osadel kalmistutel on võimalik veebi kaudu tellida hauaplatsile hooldusteenuseid. Peale sisse logimist saate vaadata varem tellitud teenuste ajalugu. Samuti on võimalik taotleda sissesõidulubasid.
Kalmistutel, kus parasjagu tegeldakse hauaplatside kasutajate väljaselgitamisega, saab esitada hauaplatsi kasutamise taotluse. Inimesed, kes on juba registreeritud hauaplatsi kasutajaks, saavad vaadata oma lepingu andmeid ning soovi korral platsist loobuda. Peale sisse logimist on registreeritud platsi kasutajatel võimalik ka täiendada enda kontaktandmeid registris, tellida matuseteenuseid või anda teisele inimesele elektronne volitus matuse korraldamiseks. Samuti on platsi kasutajatel võimalik teha täiendusettepanekuid (loe lähemalt eelmist küsimust).
Millised õigused ja kohustused on mul platsi kasutajana?
Eesti kalmistute haldamisel lähtutakse Eesti Kalmistuseadusest. Lisaks on osad omavalistused kehtestanud ka kalmistu eeskirja või korra. Nende kohta saab lähemalt lugeda kalmistu kodulehelt. Lisaküsimustega tasub pöörduda otse kalmistu haldaja poole.