Elsa Maasik (1908- 1991) laulja
Muusik
Maetu | Sünniaeg | Surmaaeg | Matuseaeg |
---|---|---|---|
Elsa Maasik | 23.07.1908 | 30.09.1991 | 05.10.1991 |
Elsa Maasik (1908- 1991) laulja
Sünd 23.07.1908 Vastseliina v.
Surn.30.09.1991 Tallinn
Elsa Maasik sündis 23. juulil 1908. a. Kaagu talus, muusikalembeses peres. Kodutalus oli kõigil hea lauluhääl ja laulu võis seal tihti kuulda. Kui Elsa suuremaks sirgus laulis ka tema, laulis kodus ja karjas. Isa Paul oli leebe inimene, oma igapäevast tööd tegi ta armastusega , oli ka hea pillimees, mängis lõõtsa ja kontrabassi, käis Vastseliinas muusikat tegemas. Õpetaja Saarniidu eestvedamisel oli Vastseliina muusikaelu heal järjel, tegutsesid koorid, puhkpilliorkester ja väikesed instrumentaalansamblid. Ema, Ella Helene, oli väga töökas, tagasihoidlik ja ääretult aus inimene. Need omadused pärandas ta ka oma lastele.
Kooliteed alustas Elsa Vastseliina algkoolis, kus laulis õpetaja Undritsa juhatusel lastekooris. Vaatamata majanduslikele raskustele, panid ärksad vanemad Elsa edasi õppima Võru Gümnaasiumi. Eelviimases klassis laulis Elsa väikese orkestri saatel ooperikatkendi. 1927. a. lõpetas Elsa gümnaasiumi. Võru õpetajate soovitusel suundus ta laulu õppima Tallinna Vironi erastuudiosse. T.Vironi oli tugev pedagoog, ta sai aru, et erastuudiost on Elsale vähe ja soovitas pöörduda Aleksander Arderi poole Tallinna Konservatooriumis. Aastatepikkune õppimine konservatooriumis oli palju kallim kui tunnid erastuudios. Suviti teenis Elsa päevilisena taludes, talvel pidas linnas 'passija', pesunaise või lastepreili ametit.
Elsa tundis, et tema lavaline ettevalmistus muusikalisega võrreldes jäi väga tagasihoidlikuks ning seetõttu püüdis ta end täiendada näitekunstis, otsides rakendust teatris. 1931. aastal Viljandi teatris UGALA, seejärel Narva teatris, 1932.a. läks Pärnu ENDLASSE. Läks aastaks, jäi aga kolmeks hooajaks. Temast sai primadonna. Operetis oli ta ainuke professionaalse haridusega laulja. Sõnalavastustes oli Elsa täielik algaja, kuid kohanes kiiresti. Tegi kaasa paljudes lavastustes.
1935. a. lahkus E. Maasik ENDLAST ja veel samal aastal lõpetas ta kon- servatooriumi. Kohe avanesid Elsa Maasikule järgmise teatri uksed, pakkudes primadonna krooni VANEMUISES. Aasta hiljem sai Elsa Maasiku laul tunnustuse osaliseks Viinis toimunud rahvusvahelisel konkursil. 1939. aastal täiendas ta end laulu alal Itaalias. Järgnevad traagilised aastad eesti rahva elus katkestasid laulja sidemed Lääne kultuurimaailmaga. Alates 1935. aastast töötas E. Maasik ooperi- ja operetisolistina VANEMUISES, aastatel 1942-1963 ESTONIAS. Tervelt 30 hooaega töötas ta kutselisel laval. 22 aastat oli ta laulupedagoogiks, viimati Tallinna Riiklikus Konservatooriumis.
1944. aasta augustis alustas jälle tööd KANDLE teater. Elsa Maasiku esimene sõjajärgne etteaste sai teoks Võrus 12. septembril koos Jaroslavlist Võrru jõudnud kunstiansamblite brigaadi liikmete Ants Lauteri, Paul Pinna, Ilmar Tammuri, professor Aleksander Arderi ja teistega. Sama aasta lõpus jätkas Elsa Maasik tööd ESTONIA-s ooperi- ja operetisolistina. E.Maasik esines edukalt külalisetendustel, eriti tunnustati tedaLätis, aga ka Moskvas jm. EM sai mitmeid riiklikke autasusid nagu 1945 - Eesti NSV teenelise kunstniku aunimetus, 1952 - ENSV rahvakunstniku aunimetus ,1956 - Lenini orden, jmt.
1998. aastal, Elsa Maasiku 90. sünniaastapäeval, paigutati tänuliku Vastseliina valla rahva poolt maantee äärde kaskede alla temale mälestuskivi.
Andmed: http://www.vastseliina.ee/?go=h_persoonid; EE 14 kd, Tallinn, 2000