Vello Viisimaa (1928 – 1991) näitleja ja laulja

Teatritegelane

Kultuurilooline haud

V, TL, 26/3, 2-kohaline kirstuplats

Maetu Sünniaeg Surmaaeg Matuseaeg
Teesi Viisimaa 19.03.1932 30.08.2024 14.09.2024
Vello Viisimaa 01.01.1928 14.02.1991 20.02.1991

 

Vello Viisimaa (1928 - 1991) näitleja ja laulja
Sünd. 01.01.1928 Tallinn
Surn.14.02.1991 Tallinn
Sündis tuntud laulja ja näitleja Aarne Viisimaa perre. Õppis 1945-48 ESTONIA draamaõpperühmas. Oli 1944-1949 ESTONIA teatris näitleja ja inspitsient ning aastail 1950-1980 operetisolist.ESTONIA teater on olnud paljude aastate jooksul kogu Viisimaa perele teiseks koduks. Sealt sai alguse ka Teesi, VV abikaasa, ESTONIA baleriin Teesi Viisimaa (Mõtus), ja Vello abielu. VV oli teatriga seotud nelikümmend aastat oma elust. Tema ja Teesi abielu jõudis ühtekokku kesta kolmkümmend kolm aastat,  kuni Vello surmani 1991. aastal. Abielu oli väga õnnelik. VV oli alati huumorimeelne ja teravalt vaimukas. Kodus isegi rohkem kui laval, seal oli ju etteantud tekst. Tema ei mõelnud nalju välja, need tulid justkui ise. Sära oli tal sees. Teesi meenutab mitmeid toredaid lugusid, kus ta mees oma leidlikkuse ja huumoriga mõnestki lootusetuna näivast olukorrast välja oskas tulla või siis justkui möödaminnes kaaslastele  vimkasid viskas. Näiteks ükskord, Vello isa, Aarne, oli esimest korda Rootsist külla tulnud ja otsustati koos restorani minna, plaan tundus luhtuvat kuna ukse taga lookles hiigeljärjekord. VV oli hakanud äkki hoogsalt midagi prantsuse keeles seletama, ilma et ta seda keelt ise osanud oleks. Sisse nad tookord igatahes said ja VV oli tunnistanud, et see, mis ta kõneles, olevat olnud lihtsalt tekst ühest etendusest.VV esines Boni ja Tonina Kalmani  SILVAS ja  TSIRKUSPRINTSESSIS. Ta oli Zupan MARIZAS, Kustas  MUINASLUGU MUUSIKAS ja  mitmes osas NAHKHIIRES. VV esines koos S.Nõmmikuga estraadietendustel. Ta on jäädvustatud tuntud filmides, nagu MEHED EI NUTA ja NOOR PENSIONÄR.  1991. aastal pälvis ta postuumselt Meie Matsi mälestusauhinna.
VV ja Teesi soetasid endale  maakodu Pajusi vallas Luige külas. Sinna sõitsid nad igal võimalusel koos tütre Piretiga. Siin olles  juhendas VV ka  Pajusi näiteringi. Pajusi  maakodu kohta räägitakse toredaid lugusid, kuis heasüdamlik ja ebamajanduslik VV ühe pulli naerma õpetas ja kuidas siga Robert tal koera kombel kõikjal järel käis. Muidugi jäi Viisimaade perel notsu Roberti liha maitsmata, notsu viidi elavana nende  juurest minema. Ka suhkrupeedi kasvatamine prooviti siin ära kuna see pidi väga tulus olema. Viisimaad võtsid kohe hektari peedimaad. Puhastama oli Teesi hakanud ikka näpp-näpult nagu kodust peenartki. Pärast tehti talle selgeks, et nii eriti kaugele küll ei jõua. Sõber Sulev Nõmmik oli hiljem saanud tükk aega aasida, kuidas Viisimaade saagikoristus käis, et muist võtsid nad ise üles ja muist võttis külm.
Eesti mitmekülgse näitleja, laulja ja estraadiartisti VV elulooraamatu on kirjutanud tema abikaasa Teesi. Raamatus meenutavad ühiseid teatriaegu ka V V head sõbrad ja kolleegid. Kõige hea kõrval jab raamatus kõlama tõdemus, et teater on kohutavalt palju muutunud. Ei ole enam sellist ühtehoidmist, ja eks praegu ole ju kogu ühiskond raha peale üles ehitatud. VV oli ka tuntud näitlejanna Heli Viisimaa onupoeg.
Andmed
: EE 14 kd, Tallinn, 2000; http://www.vooremaa.ee/contents.php?cid=323; T.Viisimaa VELLO VIISIMAA. LAULDES VIHMAS, Tallinn, 2011;

Loe lisaks...