Hindrek Rikand (1874 –1940) Eesti postitalituse looja, kirjanik

Kirjanik ja Riigiametnik

Kultuurilooline haud

V, 1, 111, 3-kohaline kirstuplats

Maetu Sünniaeg Surmaaeg Matuseaeg
Alev Rikand 19.02.1942
Juuli Rikand 22.10.1880 30.08.1969
Hindrik Rikkand 22.12.1874 27.04.1940 02.05.1940

 

Hindrek Rikand (1874 -1940) Eesti postitalituse looja, kirjanik

Sünd. 22.12.1874 Väimela v.
Surn. 27.04.1940 Tallinn
HR (ka Rikkand) sündisVõrumaal Väimela vallas, õppis kohalikus külakoolis, Kanepi kihelkonnakoolis ja Võru linnakoolis. 1892-93 valmistus Võru postkontoris posti-telegraafiametniku kutsetööle. 1893-1917 töötas postiametnikuna Riias. 1917-18 töötas Tallinna postkontori ülemana. Saksa okupatsioonivõimu lagunemine ja Vabadussõja algus andsid võimaluse oma riiklike asutuste loomisele,üks esimestest oli Eesti Postivalitsus. Ajutise Valitsuse peaministri asetäitja Jaan Poska oli teadlik,et viimane Tallinna postkontori ülem H R juba septembris-oktoobris oli asunud juhtivate postiametnike koondamisele. Jaan Poska andis 10. novembril Rikandile korralduse asuda postitöö organiseerimisele ja Tallinna postkontori ülevõtmise ettevalmistamisele. 13. novemberil 1918 kogus Hindrek Rikand Eesti Maavalitsuse variettevõte "Kosmus" ruumidesse, Suur-Karja 6, Tallinn, kaheksa vanemat postitöötajat (H. Anto, K. Bõskov, Ed. Kepp /Kõppo/, Ed. Laaban, J. Mits, A. Pitka, V. Soopan ja K. Triumph) nõupidamisele eesmärgiga asuda Postivalitsuse moodustamisele. See kuupäev on ka Eesti Posti ametlik sünnipäev.
HR ise meenutab: "Olin põranda alla pugenud ......ja see oli koht, kus langesid esimesed salaja sosistatud sõnad Eesti Postist, telegraafist ja telefonist. Ma olin äratundmisele jõudnud, et lähemal ajal meil kindlasti oma Eesti posti loomisega tegemist tuleb teha, hakkasin ma tasapisi teateid koguma Eesti piirides elavate endiste postiteenijate kohta. Tuli seda teha isikute ja tutvuste kaudu, kuna kirjateed kasutada ei võinud, ehk kuigi vahest, siis äärmiselt mõistukombel. Ühtlasi oli tarvis välja töötama hakata vajalisi esialgseid korraldusi, määrusi ja takse, et kui aeg saabub, siis võimalikud eeltööd tehtud oleksid".
 Oli ilmne, et eeltööd olid hästi tehtud, eelnimetatud juhtkond asus otsekohe tööle, et taastada Saksa okupantide poolt lõhutud postiliiklus ja luua vajalikud eeldused ning alused iseseisva riigi postiametkonna tegevuseks.
24. novembril 1918 saatis vastloodud Eesti Posti Peavalitsuse ülem H R oma abikaasale postkaardi vaimustatud teatega: "Esimesed Eesti postmargid lähevad käima. Elagu Eesti post, Eesti riik ja rahwas!" Postkaart oli frankeeritud roosaka hammastamata 5 kopikase postmargiga, mis oli värskelt trükipressi alt tulnud. Energiline ja kultuurihuviline H R oli aktiivselt tegev Riia eestlaste seltsielus, muuhulgas juhtis koore ja lavastas näidendeid. Juba sajandivahetusel avaldati mõned tema koostatud või tõlgitud laste jõulunäidendid. 1920. aastal trükiti ära telegraafi tööpõhimõtet selgitav VÄLGUVAIMUKESED - esimene eesti autori aimetekst lastele. 1935. aastal korraldas kirjastus „Loodus" lastekirjanduse võistluse, eesmärgiks saada uusi positiivseid kodumaise ainestikuga lasteraamatuid. H R rahvusromantiliste kunstmuinasjuttude kogu RAHVAVANEMA LAPSED (1935) sai teise preemia ja ilmus sarjas „Looduse lasteraamat". Jüri Parijõgi nimetas seda kümnendi parimaks kunstmuinasjuturaamatuks. Hiljem ilmus veel muinasjutt HIRMUTEKITAV AUTO (1937) sarjas „Kuldne kodu"ja luuletusi ning võrukeelseid muinasjutte ajakirjades.H R oli seltskonnategelane, laulu-ja muusikamees, mitmete ajalehtede kaastööline. HR oli ka keelemees, just tema tõi eesti keelde sõna rahvusringhääling, virgats ja asendas vene sõna uulits sõnaga tänav. Pensionärina tegeles esperantoga, koostas esimese eesti-esperanto sõnastiku.

AS Eesti Post  asetas 27. 04. 2001.a H.Rikandi hauale graniidist mälestussamba.

Andmed: K.Laane, M.Kask ERAARHIIV; http://www.filateelia.ee/postiajalugu/13november1918.php; http://www.efur.se/articles/esiklaps.html; lib.werro.ee/index.php/hindrek-rikand.htmlhttp://www.filateelia.ee/postiajalugu/esimene.php

 

 

Platsi jälgimine

Jälgimise alustamine Jälgimise põhjus
hooldamata