Konstantin Savi (1894 – 1943) ooperilaulja

Muusik

Kultuurilooline haud

V, TL, 3/3, 2-kohaline kirstuplats

Maetu Sünniaeg Surmaaeg Matuseaeg
Konstantin Savi 24.05.1894 05.04.1943 09.04.1943

 

Konstantin Savi (1894 - 1943) ooperilaulja

Sünd. 24.05.1894 Kavilda v.
Surn. 05.o4.1943  Tallinn

K. Savi sündis Tartumaal preestri pojana. Õppis Riia vaimulikus koolis, Tartu Aleksandri gümnaasiumis ja Tartu ülik. keemiaosakonnas. Lõpetas Peterhofi lipnikkudekooli 1916. a. Selle järele õppis laulu Omski konservatooriumis ja eraviisil. Teenis Vene sõjaväes, oli Siberi laulukapellis solistiks ning 1921. a. - 1924. a. teises suurtükiväerügemendis Tartus. Siit peale asus ooperi- ja opereti-näitlejaks VANEMUISE teatrisse, kust lahkus 1928. a., saades kutse tulla üle ESTONIA teatrisse. Esines seal nii ooperis kui operetis edukalt "esimese armastajana".
Savi oli eriti Tartus armastatud solist. Mõned näited omaaegsetest ajalehtedest. Vastutulles lugematuile sooviavaldusile publiku hulgast, võtab teatri juhatus mängukavasse veelkord E. Kalmani 3 vaatuselise opereti MONTMARTRE´I KANNIKE. Külalisena esineb Raoul Delacroir'i maalija osas ESTONIA operetitenor K. Savi . Operett MEEDI ainukordselt K. Saviga. Tänasel MEEDI etendusel esineb külalisena tartlastele alati meeldinud h-ra K. Savi, mängides krahv Anatoli osa, mis on üks tema parimaid, kuna ta saab siin välja panna kogu oma näitlejaanni ja südamlikkuse. A.Laikmaa aga meenutab K.Saviga seotud Haapsalu suvitushooaegu.Lauljaid on Haapsalus vähe. Peale laululindude tuleb kõne alla ainult Konstantin Savi, kes nüüd peab laulma kõigi lauljate eest korraga. Ja seda ta teebki. "Ma üks kord suu-uudle-sin sind..." nii laulab ta nüüd kuursaalis ning paljudel neidudel on sellest väga hea meel. Kõige muu sekka peab nimelt mainima, et Haapsalus on tänavu eriti palju kauneid neide, kes suvelõbusid ihkasid nautida muidugi kõige täielikumal määral. Suur põud on aga tulnud üle maa ning seetõttu on noormehi Haapsalus väga napilt. Üks ilus K. Savi laul kuursaalis paneb aga selle kõik unustama ning suvitamine läheb siis edasi poole kergemalt.

Andmed: http://www.muuseum.haapsalu.ee/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=143&Itemid=306; http://www2.kirmus.ee/biblioserver/index2.php?browse_mode_to